Rozmarynowa kąpiel na bóle menstruacyjne.

RozmarynLiście rozmarynu wykorzystujemy najczęściej jako przyprawy. I słusznie. Ten surowiec nadaje się jako dodatek do potraw, ale suszony rozmaryn stosuje się także w kosmetyce. Zawiera on bowiem olejek eteryczny, który ceniony jest jako środek zapachowy ,a  także służy do aromatyzowania wyrobów kosmetycznych. Olejek rozmarynowy przedłuża również trwałość olejów wykorzystywanych jako składniki do produkcji kosmetyków – oleju wiesiołkowego, oleju z nasion porzeczki oraz witaminy E.


Stosowanie rozmarynu: 

Zarówno olejek rozmarynowy, jak i wyciągi alkoholowe z liści zastosowane w nadmiernej ilości mogą powodować zawroty głowy, oszołomienie, halucynacje, częstomocz, silne pocenie się, nudności i wymioty. Doustne zastosowanie świeżego rozmarynu w sposób naturalny regulowane jest odczuciem goryczy. Nie da się spożyć liści rozmarynu w nadmiarze, gdyż są zbyt gorzkie. Zatem, jak każdy surowiec roślinny, rozmaryn powinien być stosowany z zachowaniem należytej uwagi i zgodnie z zaleceniami producenta. Wtedy przyniesie najwięcej korzyści zdrowotnych.


Właściwości rozmarynu wykorzystywane w medycynie:

Wspomaga procesy trawienne, pobudza łaknienie, łagodzi wzdęcia, stymuluje wytwarzanie soków trawiennych, działanie żółciotwórczo i żółciopędne, łagodzi dolegliwości reumatyczne, nerwobóle a także rozgrzewa,  rozkurcza drogi oddechowe, łagodzi dolegliwości przeziębieniowe i alergiczne,

regulacja cyklu menstruacyjnego, działanie przeciwzapalne

pobudzające (np. kąpiele, i dlatego nie powinno się ich robić wieczorem).

 

Właściwości rozmarynu wykorzystywane w kosmetyce:

Łagodzi podrażnień skóry, przyspieszanie gojenia uszkodzeń, ma działanie ściągające,

odświeżanie jamy ustnej,

odżywka dla skóry i włosów, również przez stymulację krążenia w obrębie skóry głowy,

odżywianie i natlenianie skóry poprzez wzrost miejscowego przekrwienia, również przyspieszanie regeneracji.

 

Rozmarynowa kąpiel:

Łyżeczkę suszonego rozmarynu zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez 10 minut. Po 10 minutach przecedzić.  Napar  ten wlać do wanny, taka kąpiel rozgrzewa i pomaga przy bólach brzucha poprzedzających miesiączkę. Napar ten można też stosować do płukania włosów. Rozmaryn poprawia bowiem ukrwienie skóry głowy i aktywizuje cebulki włosów.

 

Rozmaryn kupisz w naszym sklepie.