Babka płesznik - Plantago psyllium L.

Babka płesznik - Plantago psyllium L.Historia:

Babke płesznik stosowano już w czasach antycznych. Materia medica, Discuridesa była najważniejszym dziełem tamtego okresu i właśnie w niej znajdujemy zalecenie do stosowania papki z nasion Babki płesznik jako okładu na choroby skóry. W tedy jeszcze nie wiedziano o działaniu leczniczym tej rośliny przy biegunce. Dopiero dzięki farmaceutycznemu, średniowiecznemu dziełu z XII w. Circa instans, nasiona baki płesznik stały się popularne w całej Europie. Natomiast w XIII w Albert Wielki opisuje, że prażone nasiona wymieszane z olejkiem różanym pomagają na biegunkę a śluz nasion zmieszany z olejkiem fiołkowym, działa przeczyszczająco. Dzisiaj już wiemy na pewno, że nasiona Babki płesznik działają zarówno na biegunkę jak i na zatwardzenie. Lecz nie wszyscy popierają stosowanie wewnętrzne nasion. Adam Lonitzer w swym Zielniku, zaleca jedynie nakładanie zewnętrzne śluzu z wygotowanych nasion. Jako swoistego plastra uśmierzającego ból lub na bąble. 

 

Pochodzenie i uprawa:

Roślinami macierzystymi nasion są różne gatunki z rodziny babkowatych. Babka płesznik chętnie rośnie w Europie Środkowej. Popularna w stosowaniu leczniczym jest również babka jajowata zaciągnięta do Europy z Ameryki Środkowej i również bardzo powszechnie występująca w naszym klimacie.

Działanie i zastosowanie:

Jak wcześniej zostało wspomniane to nasiona i ich łuski mają działanie terapeutyczne. Precyzując, lecznicze działanie ma właściwie ich śluz (wielocukry), który magazynuje się przede wszystkim w łupinach. Substancje te charakteryzują się wyjątkową zdolnością do pęcznienia. Zwiększają swoją objętość ok 15 krotnie a ich łupiny nawet 40-100 krotnie. Nasiona i ich łupiny nie tylko pobudzają perystaltyke jelit ale również chronią jelita. Po pierwsze, substancja pęczniejąc wiąże cholestrol i liczne odpadki w jelitach łącznie z truciznami. Po drugie skraca czas przebywania masy kałowej w jelitach co za tym idzie skraca czas odziaływania substancji rakotwórczych na organizm. W konsekwencji poprawia to stan flory bakteryjnej jelit.

Naukowo uznane jest zastosowanie nasion i łupin babki płesznik i jajowatej na chroniczne osłabienie perystaltyki jelit (nawykowe zaparcia). Wynika to z bardzo łagodnej ale skutecznej pomocy w trawieniu. Ponad to wspomagają działanie jelit w przypadku przetoki odbytowej (stomia) i hemoroidach oraz w czasie ciąży. Wypróbowane jest również działanie nasion i łupin przy nadwrażliwości jelit i biegunce.

Dawkowanie:

Nasiona i łupiny babki w przeciwieństwie do otrębów pszennych i owsianych nie tuczą. Działanie na początku kuracji pojawia się po ok 12-24 godzinach. W rzadkich przypadkach po 2 dniach. Inne lekarstwa należy przyjmować dwie godziny później ponieważ, nasiona babki zmniejszają wchłanianie leków. Dobowa dawka babki wynosi 10g nasion lub 5g łuski.

Kuracja nasionami:

2 łyżki stołowe wrzucić do 1 szklanki wody i natychmiast wypić. Stosować 3 razy dziennie przy posiłkach popijając dużą ilością płynów (1/4-1/2 litra) ale nie mleka, ponieważ wstrzymuje pęcznienie.

Przeciwskazania:

Nie stosować przy zwężeniu przełyku i przewodu pokarmowego. Niestosować przy zagrażającej lub istniejącej niedrożności jelit.

Działania uboczne:

W rzadkich przypadkach może dochodzić do reakcji alergicznych. 

źódła: 
Zioła Ojców Benedyktynów - J.G. Mayer
Zioła, Apteka Domowa - S. Foster
Z apteki Św. Hildegardy z Bingen - P. Ferris

kup teraz